کارگاه و همایش

کارگاه آموزشی انسان موفق، انسان هدفمند از منظر دین ویژه اساتید دانشگاه

کارگاه آموزشی ویژه اساتید دانشگاه با حضور حجت الاسلام و المسلمین عبدالرضا پورذهبی، مدرس حوزه و دانشگاه و نماینده ولی فقیه در استان کردستان، پیرامون موضوع ” انسان موفق، انسان هدفمند از منظر دین” در تاریخ چهارشنبه 15 دی ماه 1400 در محل تالار معراج دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار گردید. در این نشست، حجت الاسلام پورذهبی طی بیاناتی، پنج ویژگی را لازمه موفقیت عنوان و تشریح کرد...

کارگاه آموزشی ویژه اساتید دانشگاه با حضور حجت الاسلام و المسلمین عبدالرضا پورذهبی، مدرس حوزه و دانشگاه و نماینده ولی فقیه در استان کردستان، پیرامون موضوع ” انسان موفق، انسان هدفمند از منظر دین” در تاریخ چهارشنبه 15 دی ماه 1400 در محل تالار معراج دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار گردید.
 
در این نشست، حجت الاسلام پورذهبی طی بیاناتی، پنج ویژگی را لازمه موفقیت عنوان و تشریح کرد: یکی از این ویژگی ها، انگیزه متعالی و بالاست؛ گاهی فرد سواد و تکنیک لازم را دارد اما انگیزه ندارد و این شخص یا ذاتا بی انگیزه است یا طی حوادثی بی انگیزه شده است.
 
وی آیه ۶۵ سوره انفال را یکی از متجلی ترین آیات برای ایجاد انگیزه برای فرد برشمرد و افزود: در این آیه شریفه می فرماید: ” یا أیّها النّبیّ حرّض الْمؤْمنین على الْقتال ” ای پیامبر مؤمنان را بر جهاد تشویق نما، یعنی به آنها انگیزه بده.
 
این مدرس حوزه و دانشگاه اظهار کرد: ۹۵ درصد از مبارزین ما در جریان انقلاب اسلامی، حوزوی و دانشگاهی بودند و تنها ۵ درصد دانش آموز بودند. دانشگاهی های ما با هر گرایش سیاسی پرچم دار مبارزه بودند؛ چرا که علم به انسان انگیزه میدهد. لذا منشا همه تحولات، دانشگاه است.
 
وی ادامه داد: در آیه مزبور خداوند می فرماید: ” إنْ یکنْ منْکمْ عشْرون صابرون یغْلبوا مائتیْن ۚ وإنْ یکنْ منْکمْ مائةٌ یغْلبوا ألْفًا من الّذین کفروا بأنّهمْ قوْمٌ لا یفْقهون” اگر ۲۰ نفر باشید اما صبر و پایداری داشته باشید به اندازه ۲۰۰ نفر توان مبارزه دارید و اگر ۱۰۰ نفر باشید بر ۱۰۰۰ نفر غلبه میکنید. چون افراد مقابل شما درک، فهم و انگیزه ندارند.
 
پورذهبی ویژگی دوم برای موفقیت را مسئولیت پذیری عنوان کرده و گفت: شهید حاج قاسم سلیمانی سه ویژگی بارز داشت که ایشان را متمایز کرد و آن وظیفه شناسی، فداکاری و مسئولیت پذیری بود و مسئولیت پذیری یعنی در انجام وظیفه ثابت قدم بودن.
 
وی اظهار کرد: در آیه ۶ سوره مبارکه تحریم خداوند می فرماید: “یا أیّها الّذین آمنوا قوا أنْفسکمْ وأهْلیکمْ نارًا ..” یعنی حواستان به زن و بچه و خانواده باشد که دچار انحراف نشوند. چرا که این انحراف موجب آسیب رساندن به شما، خودشان و جامعه می شود.
 
نماینده ولی فقیه در استان کردستان ادامه داد: انبیا و اولیای الهی برای نجات افراد آمدند بنابراین ما هم باید در قبال همه انسان ها مسئولیت پذیر باشیم و نسبت به سرنوشت آنها بی تفاوت نباشیم حتی اگر کار عملی برای آنها از دستمان برنمی آید در حد نوشتن یک مقاله خود را در قبال آنها مسئول بدانیم.
 
وی تاکید کرد: سرقت علمی که متاسفانه برخی به آن مبتلا شده اند ناشی از روح مسئولیت ناپذیری است چرا که فرد برای کار خود تلاش نمی کند یا مدرسی که ده ها سال یک منبع واحد برای تدریس دارد برای این کار بدون تلاش بوده و علم خود بروز نکرده است.
 
این مدرس حوزه و دانشگاه ویژگی سومی که لازمه موفقیت است را داشتن اعتماد به نفس برشمرد و با اشاره به آیه ۳۹ سوره مبارکه احزاب اظهار کرد: اعتماد به نفس با توکل به خدا حاصل می شود. البته اعتماد به نفس نباید منجر به غرور شود که در آن صورت فرد کاری بیشتر از توانش به عهده گرفته و در نهایت در انجامش ناموفق خواهد بود.
 
وی ادامه داد: توکل یکی از مقامات دین است اما برخی افراد در کارهای خود، هیچ جایی برای خدا قائل نبوده و همه ی کار را به عهده خودشان می گذارند.
 
وی صبر و شکیبایی را چهارمین ویژگی لازم برشمرد و به آیه ۱۷ سوره مبارکه لقمان استناد کرد.
 
پورذهبی با اشاره به آیه ۱۱۹ سوره مبارکه توبه، صداقت را چهارمین ویژگی انسان موفق دانست و گفت: مفاهیم مورد توجه انبیا و اولیای الهی عمدتا کاربرد جهانی دارند مانند صداقت.
 
وی ادامه داد: امام صادق (ع) به یکی از یاران خود فرمود: حضرت امام علی (ع) به این مقام نرسید مگر با دو صفت “صدق حدیث و ادای امانت”؛ این دو، مفاهیم جهانی هستند که هر انسانی با هر مذهبی آنها را دوست داشته و می تواند به آن عمل کند.
 
نماینده ولی فقیه در کردستان به حدیثی از امام علی (ع) اشاره کرد که می فرماید: اگر ۴ صفت را از خود دور کنی گمان نمی کنم به تو آسیبی برسید و آن عبارت است از: عجله، لجاجت، عجب یا خودپسندی، سستی و بی رغبتی.
 
پورذهبی در خاتمه اظهار کرد: هرکسی در یک کار، ورزش یا هنر خاصی علاقه و ذوق داشته و سعی می کند در آن موفق باشد اما به طور کلی موفقیت در اموری که بر جامعه تاثیرگذار است بسیار مهم تر و ارزشمندتر است.
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *