آیین گرامیداشت هفته وحدت و تجلیل از استادان فعال در عرصه تقریب اسلامی ویژه دانشگاهیان استان سیستان و بلوچستان

«بسم الله الرحمن الرحیم»

به مناسبت ایام خجسته میلاد نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) و حضرت امام جعفر صادق (ع)، آیین گرامیداشت هفته وحدت و تجلیل از استادان فعال در عرصه تقریب اسلامی ویژه دانشگاهیان استان سیستان و بلوچستان، روز چهارشنبه ۲۸ مهرماه ۱۴۰۰ در تالار امام رضا (ع) دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار گردید. در این مراسم که با حضور اساتید و اعضای محترم هیات علمی دانشگاه های استان، رؤسای دانشگاه ها، مسئولان دفاتر نهاد در دانشگاه های استان، اساتید حوزه و دانشگاه، تنی چند از مولویان اهل تسنن و ... برگزار شد، پس از قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط مولوی سالارزهی، جناب آقای دکتر رضایی ریاست دانشگاه سیستان و بلوچستان ضمن خیر مقدم به میهمانان برنامه به ایراد سخن پرداختند. ایشان ضمن تبیین معنای وحدت اسلامی به نقش مجمع جهانی تقریب مذاهب در برگزاری همه ساله کنفرانس وحدت اسلامی و ثمرات آن اشاره کردند و اهمیت دادن به گفتمان تقریب اسلامی را موجب گسترش اندیشه امت واحده اسلامی عنوان داشتند.

سپس حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر بامری ریاست محترم دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ و عضو هیئت علمی گروه معارف اسلامی دانشگاه سیستان و بلوچستان به برخی از عوامل موفقیت و کامیابی پیامبر اعظم (ص) اشاره نمودند و عدم بهره مندی از اقدامات مقدس در عرصه زندگی جهت دست­یابی به اهداف نامقدس، اصل اعتدال و میانه روی و توکل بر خداوند متعال را از اصول مهم در زمینه رشد و تکامل اهداف معنوی رسول خدا (ص) برشمردند. ایشان در ادامه به فلسفه برگزاری آیین مذکور اشاره و معرفی ظرفیت های مثبت و فرهنگی استادان در حوزه همگرایی و انسجام و نیز برنامه ریزی جهت برگزاری دوره های معرفت افزایی استادان در فرصت های آینده را از اهداف کاری ویژه اعضای هیأت علمی تلاشگر در عرصه تقریب عنوان کردند.

در ادامه جلسه مولوی قاضی زاده از اساتید حوزه و دانشگاه به بیان ویژگی ها و حیات حضرت محمد بن عبدالله (ص) در ارتباط با خانواده و زنان و توجه ویژه اسلام به زنان در مقایسه با دوران جاهلیت پرداختند. ایشان الگو پذیری از سیره پرفروغ رسول اکرم را موجب سعادتمندی و ارتقای معنویت در زندگی مسلمانان معرفی کردند.

آخرین سخنران این همایش، حجت‌الاسلام والمسلمین رمضانی مسئول مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه استان نیز با بیان مطالبی در زمینه وحدت مذاهب به ایراد سخن پرداختند و گسترش وحدت با تفکر تمدن ساز را از اقدامات مؤثر عالمان برجسته فریقین دانسته و در ادامه راهکارهای عملی تقریب مذاهب اسلامی را ذکر نمودند.

در پایان از اساتید برگزیده دانشگاه‌های استان که در عرصه گفتمان سازی تقریب مذاهب در مجموعه های دانشگاهی استان، فعالیت چشمگیر داشتند تقدیر به عمل آمد.

 

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *